Hilye-i Şerif Sergisi Saraybosna’da Açıldı

22/12/2016

Saraybosna İslâm Birliği Meclisinin "Selâm Ya Resulallah" programı kapsamında Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin iş birliğinde “Hilye-i Şerif Sergisi" Saraybosna’da açıldı.

Hattat M. Savaş Çevik ve Müzehhibe Asiye Kafalıer Dönmez'in yönetiminde gerçekleştirilen açılışa, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Âkif Yaman, Saraybosna İslâm Birliği Meclisi Başimamı Dr. Ferid Dautovi? ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

21 Aralık Çarşamba günü yapılan açılışta Saraybosna İslâm Birliği Meclisi Başimamı Dr. Ferid Dautovi?, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Âkif Yaman ve T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç birer konuşma gerçekleştirdi.

Bosna-Hersek İslam Toplumunun Türkiye olan ilişkilerinin geçmişte olduğu gibi her zaman devam edeceğini ve gelecek dönemlerde daha da katlanacağını ümit ettiğini belirten Başimam Dr. Ferid Dautovi?, bu sene 12. kez gerçekleştirdikleri "Selâm Ya Resulallah" programına Türkiye’nin de katkıda bulunmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

“Köklü geçmişi olan bağlarımız her geçen gün daha da güçleniyor”

Türk İslam âlemi için büyük önem arz eden Hilye-i Şerif Sergisi’nin açılışına katılan tüm davetlilere teşekkür eden T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Türkiye ile Bosna-Hersek arasında köklü geçmişe dayanan bağların bulunduğunu, bu bağların özel bir önemi olduğunu ve gelecek nesiller eliyle daha da güçlenerek arttığını ifade etti.

“Siz burada bir acı hissettiğiniz zaman biz Türkiye’de aynı acıyı hissediyoruz. Türkiye’de bir acı hissettiğimiz zaman siz burada o acıyı hissediyorsunuz” şeklinde sözlerine devam eden Büyükelçi Koç, “15 Temmuz gecesi bizlere dua ettiğinizi ve bizlerle birlikte uyumadığınızı biliyoruz. Bu bağlar çok önemli. Bundan sonra da bu hassasiyetle buradaki ve Türkiye’deki gelişmeler yakından izlenecek ve kalbimiz hep beraber çarpacak. Sadece iki gün önce terörün iğrenç yüzünü bir kez daha görmüş olduk. Ve buradan bir kez daha terörü lanetlediğimizi belirtmek isteriz. Bu ve buna benzer terör olayları hiçbir zaman birliğimizi bozamaz ve tam tersine kenetlemektedir. Bu etkinliğin de bu manada isabetli bir günde açılması bizlere onur vermiştir.” dedi.