Bosna Hersek'in Teşanj Şehrinde Yeni Türkçe Sınıfı Açıldı

16/03/2018

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Bosna-Hersek’te yürüttüğü “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin (TDBB) işbirliği ve Bolu Belediyesi’nin destekleriyle Bosna-Hersek’in Tešanj şehrinde Türkçe sınıfının açılışı gerçekleştirildi.

Tesanj şehrindeki 9 Eylül İlköğretim Okulunda oluşturulan Türkçe sınıfının açılış törenine, Zenica-Doboj Kantonu Eğitim Bakanı Mensur Sinanovic, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Vasi Ete, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Program Bakan Mensur Sinanovic’in açış konuşması ile başladı. Bakan Mensur Sinanovic, yaptığı konuşmada Zenica-Doboj Kantonu'na bağlı 25 okulun Türkiye'de "kardeş okulları” olduğunu belirterek açılışını yaptıkları sınıfın hazırlanmasına destek olan Bolu Belediyesine teşekkür etti.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise Bosna Hersek'in her zaman Türkiye'nin gönül coğrafyasında yer aldığını dile getirirken Türkiye'deki tüm belediyelerin Balkanlar ile iş birliği içerisinde olduğunu ifade etti. Yılmaz, açılışı yapılan Türkçe sınıfının yanı sıra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile de Bosna Hersek'te ortaklaşa çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

“Bosna Hersek'teki 22. Türkçe sınıfı”

2011 yılından bu yana Bosna Hersek'te sürdürülen “Tercihim Türkçe Projesi” ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Saraybosna YEE Müdürü Yaman konuşmasında, "Bugün geldiğimiz noktada, 150 okulda 8 bin 241 öğrencimiz var. Biz, Türkçe öğretimi dışında öğrencilerin hem bedensel hem de zihinsel gelişimine katkı sağlayacak faaliyetler de düzenliyoruz." ifadelerini kullandı.

TDBB iş birliğinde Bosna Hersek'teki 22'nci Türkçe sınıfını açtıklarına dikkat çeken Mehmet Akif Yaman, amaçlarının Türkçe'nin sürekli okutulduğu tüm okullarda Türkçe sınıfları kurmak olduğunu söyledi.